O nás

Asi po půlroční snaze několika lánských občanů, kteří se nadchli sokolskými myšlenkami a vzali si příklad z okolních obcí (Stochov, Tuchlovice, Nové Strašecí a Kačice), byl Sokol na podzim roku 1918 založen i v Lánech. První valná hromada se konala 24.11.1918. Ihned se začalo i se cvičením, ale také s kulturní činností - vznikl pěvecký spolek, pořádala se silvestrovská zábava. O trochu později byl založen i ochotnický soubor, který slavil mnoho úspěchů a hlavně přilákal na svá představení opravdu mnoho diváků. Obohacoval i slavné sokolské bály výzdobou a vystoupeními.

O stavbě sokolovny lánští sokolové snili od počátku. Vedli mnohá jednání, založili fond na stavbu sokolovny a již v dubnu 1923 na pozemku získaném pro stavbu vysázeli sokolové lípy, pozemek oplotili a vybavili cvičiště elektrickým osvětlením.

Se stavbou sokolovny se pak začalo v roce 1933. Členové i příznivci si "kupovali" za příspěvek 20 haléřů cihlu na stavbu sokolovny, finančně nebo vlastníma rukama a umem přispěli místní řemeslníci a podnikatelé, ale i některé významné osobnosti. Celkové náklady činily téměř 340 000,- Kč. Slavnostnímu otevření sokolovny dne 19. května 1934 byli přítomni např. Jan Masaryk nebo starosta ČOS Dr. Bukovský.

Samozřejmě, že Lánští nechyběli ani na sletech v roce 1920, 1925, 1932, 1938 a 1948.

V lánském Sokole měly od počátku své místo také sporty. Dorostenci a muži pravidelně hráli odbíjenou a pěstovala se lehká atletika. V zápisech z r. 1937 se dočteme, že např. stolní tenisté sehráli 9 vítězných utkání se soupeři odjinud a hokejisté z 9 utkání 4x vyhráli, 3x remizovali a 2x byli poraženi. 2. ledna 1940 na lánském kluzišti sehráli hokejisté přátelský zápas s mistrem Evropy LTC Praha, kterému přihlíželo na 1000 diváků! (Výsledek 27:1)

Obnovení Sokola v Lánech po roce 1989

Po celých 40 let od r. 1948 se v Lánech sport a tělovýchova pěstovaly bez ohledu na měnící se názvy organizace. Vždy se našlo dost obětavých a nadšených lidí, kteří sport a tělovýchovu v obci "táhli". Širokou základnu zde měl hokej, fotbal, stolní tenis, od 80. let i tenis a samozřejmě cvičení. V září 1991 ale se výbor tehdejší TJ poprvé vážně zabýval myšlenkou znovuobnovení Sokola. Byl založen přípravný výbor, prodiskutovával se způsob rozdělení majetku i financí stávajících oddílů a ustavující schůze Sokola se sešla už 24. října 1991. Na ní byl prvním starostou zvolen Ladislav Moravec, náčelnicí Eva Šváchová. Dalším starostou byl Hugo Jelínek. Od roku 1998 do roku 2019 vykonávala post starostky Václava Nováková. Do října 2023 byl starostou Martin Zelenka. 12.2.2024 byla na valné hromadě starostkou zvolena Jana Porcalová