O nás

Asi po půlroční snaze několika lánských občanů, kteří se nadchli sokolskými myšlenkami a vzali si příklad z okolních obcí (Stochov, Tuchlovice, Nové Strašecí a Kačice), byl Sokol na podzim roku 1918 založen i v Lánech. První valná hromada se konala 24.11.1918. Ihned se začalo i se cvičením, ale také s kulturní činností - vznikl pěvecký spolek, pořádala se silvestrovská zábava. O trochu později byl založen i ochotnický soubor, který slavil mnoho úspěchů a hlavně přilákal na svá představení opravdu mnoho diváků. Obohacoval i slavné sokolské bály výzdobou a vystoupeními.

O stavbě sokolovny lánští sokolové snili od počátku. Vedli mnohá jednání, založili fond na stavbu sokolovny a již v dubnu 1923 na pozemku získaném pro stavbu vysázeli sokolové lípy, pozemek oplotili a vybavili cvičiště elektrickým osvětlením.

Se stavbou sokolovny se pak začalo v roce 1933. Členové i příznivci si "kupovali" za příspěvek 20 haléřů cihlu na stavbu sokolovny, finančně nebo vlastníma rukama a umem přispěli místní řemeslníci a podnikatelé, ale i některé významné osobnosti. Celkové náklady činily téměř 340 000,- Kč. Slavnostnímu otevření sokolovny dne 19. května 1934 byli přítomni např. Jan Masaryk nebo starosta ČOS Dr. Bukovský.

Samozřejmě, že Lánští nechyběli ani na sletech v roce 1920, 1925, 1932, 1938 a 1948.

V lánském Sokole měly od počátku své místo také sporty. Dorostenci a muži pravidelně hráli odbíjenou a pěstovala se lehká atletika. V zápisech z r. 1937 se dočteme, že např. stolní tenisté sehráli 9 vítězných utkání se soupeři odjinud a hokejisté z 9 utkání 4x vyhráli, 3x remizovali a 2x byli poraženi. 2. ledna 1940 na lánském kluzišti sehráli hokejisté přátelský zápas s mistrem Evropy LTC Praha, kterému přihlíželo na 1000 diváků! (Výsledek 27:1)

Obnovení Sokola v Lánech po roce 1989

Po celých 40 let od r. 1948 se v Lánech sport a tělovýchova pěstovaly bez ohledu na měnící se názvy organizace. Vždy se našlo dost obětavých a nadšených lidí, kteří sport a tělovýchovu v obci "táhli". Širokou základnu zde měl hokej, fotbal, stolní tenis, od 80. let i tenis a samozřejmě cvičení. V září 1991 ale se výbor tehdejší TJ poprvé vážně zabýval myšlenkou znovuobnovení Sokola. Byl založen přípravný výbor, prodiskutovával se způsob rozdělení majetku i financí stávajících oddílů a ustavující schůze Sokola se sešla už 24. října 1991. Na ní byl prvním starostou zvolen Ladislav Moravec, náčelnicí Eva Šváchová. Dalším starostou byl Hugo Jelínek a od roku 1998 vykonává post starostky Václava Nováková.