Šachový oddíl TJ Sokol Lány ve Středočeské regionální soutěži družstev - dvě výhry a jedna prohra po 3 kolech

20.11.2011 21:50

V neděli 20.11.2011 bylo v lánské sokolovně úspěšně zakončeno 3. kolo Středočeské regionální soutěže družstev.

V prvním domácím utkání zaznamenalo družstvo TJ Sokol Lány cenné vítězství s papírově silnějším družstvem Caissa Úholičky D v poměru 3:2.
Martinu Pucholtovi se na 3. šachovnici nepodařilo bílými zahájení, v němž přehlédl figuru. Snažil se sice chvíli vzdorovat v koncovce, zachránit partii bez figury však nebylo již možné.
Sofie Přibylová hrající černými na 4. šachovnici přehlédla na začátku střední hry pěšce, aktivní hrou však dostala soupeře pod určitý tlak a soupeřova chyba znamenala zisk věže za jezdce a pěšce.
V napínavé pozici, v níž byly lepší vyhlídky stále ještě na straně soupeře, se však soupeř rozhodnul nabídnout remízu, která byla přijata.
Na první šachovnici zaznamenal po necelých dvou hodinách povinné vítězství Martin Přibyl. V zahájení získal nejdříve dvojici střelců, převedl hru do koncovky a postupně zesiloval pozici.
Hrozby, které před soupeře kladl, stíhal soupeř z počátku pokrývat, avšak po vniknutí věže na 7. řadu ve 23. tahu nebylo již možné čelit materiálním ztrátám. Získání věže za střelce a následný zisk pěšců na předposlední řadě ukončilo partii. Na druhé šachovnici útočil černými statečně Miroslav Koblic. Jeho mladý soupeř získal sice ve střední hře věž za jezdce, avšak černý kladl soupeři různé překážky. Přehlédnutím získal černý jezdce, následně však obětoval opět svou věž za střelce a vzniklá pozice, v níž měl náš hráč dva jezdce a střelce za dvě věže nabízela ještě zajímavý pohled. Černému se podařilo postupně otevřít kryt před soupeřovým králem a po zapojení dámy do útoku musel soupeř kapitulovat. Na poslední 5. šachovnici bojoval náš nejmladší člen družstva 6 letý Viktor Přibyl. Bílými si vystavil velmi pěkný střed a získal v otevřené pozici lepšího střelce za jezdce. Černý ukryl svého krále na dámském křídle, zatímco Viktor na opačné straně. Útok eliminoval bílý velmi dobře výměnou dam a ve vzniklé koncovce čtyř věží a střelce proti jezdci byly vyhlídky bílého o něco málo lepší. Viktor nabídnul remízu, kterou soupeř trochu nepochopitelně přijal, čímž po 2,5 hodinách stvrdil konečný výsledek zápasu 3:2 v náš prospěch.

V dohrávce 2. kola (kolo jsme odložili kvůli termínové kolizi s Mistrovstvím Čech mládeže) se našemu družstvu nepodařilo uspět na půdě silného družstva NOVA TP Kladno. Prohráli jsme poněkud krutým poměrem 4:1.
Vítězství na 1. šachovnici si černými zapsal Martin Přibyl. Černý získal nejdříve pěšcovou převahu ve středu šachovnice a následně i prostorovou převahu na královském křídle, kterou využil k útoku na soupeřova krále. Zabránit matu mohl bílý již pouze za cenu ztráty materiálu. Na 2. šachovnici hrající Miroslav Koblic obětoval v zahájení figuru za silný útok. Soupeř se však dobře bránil, podařilo se mu vyměnit dámy a ve vzniklé koncovce uplatnit materiální výhodu. Na třetí šachovnici bojoval ze všech nejdéle Martin Pucholt. Jeho soupeř obětoval v zahájení figuru za dva pěšce, podařilo se mu získat iniciativu a zavřít věž v rohu šachovnice. Když už se zdálo, že se Martinu Pucholtovi podaří osvobodit a uvést do hry dosud blokovanou věž, chyboval a přehlédnutím přišel o dámu a tím i o celou partii. Na čtvrté šachovnici si bílými dobré postavení vytvořila Sofie Přibylová. Hrozby matu soupeř odvrátil a po ztrátě pěšce a následně i jezdce bylo o osudu partie rozhodnuto. Naše největší naděje byla tak spojena s 5. šachovnicí a Viktorem Přibylem. Viktor vyvinul podle všech zásad do hry všechny své figury a zabezpečil svého krále rošádou na dámské křídlo. Na začátku střední hry získal Viktor pěknou malou kombinací nejdříve jednoho a následně i druhého pěšce na dámském křídle. Soupeřův král se musel uchýlit do středu šachovnice. Viktor však chyboval a dovolil soupeři na chvíli vyrovnat materiální poměry na šachovnici. Zisk dalšího pěšce však stále znamenal naši naději na zisk celého bodu. Ve snaze vyměňovat figury a přejít do koncovky přehlédnul Viktor po své oběti věže soupeřovou silnou odpověď, která znamenala konec nadějí.

Po 3 kolech se dělíme o 4. – 6. místo (výsledek jednoho zápasu není zatím znám). Tabulka naší soutěže je k dispozici na této adrese: https://db.chess.cz/soutez.php?sid=983.
4. kolo se hraje v neděli 4.12.2011. Jedeme opět do Buštěhradu, kde změříme síly se Sokolem Buštěhrad E.