Šachový oddíl TJ Sokol Lány zvítězil ve 4. kole středočeské regionální soutěži družstev se Sokolem Buštěhrad E poměrem 4,5 : 0,5

04.12.2011 18:45

Dlouho to však nevypadalo na jednoznačné vítězství. První bod zaznamenala za naše družstvo na 4. šachovnici naše nová mistryně Čech do 10 let Sofie Přibylová. V zahájení mohla sice velmi rychle získat materiální převahu, příliš rychlou hrou však získala horší pozici. Mladý soupeř hrající černými obsadil 1. řadu, kde se mu věží podařilo svázat jezdce a věž bílé. Sofinka však získala také nebezpečnou protihru spojenou s aktivní věží na předposlední řadě soupeře. Černému se sice nakonec podařilo získat věž za jezdce, aktivní věž na 7. řadě ale mezitím pobrala dva pěšáky. Ve vzniklé koncovce se černému nepodařilo zastavit rychle postupující pěšce do dámy. Po získání věže již bílá uplatnila jezdce navíc k zisku důležitého prvního bodu.

Příliš rychlou ruku měl dnes náš nejmladší hráč Viktor Přibyl na 5. šachovnici - již v zahájení ztratil pěšce a musel odevzat svou věž za střelce. V dalším průběhu začal Vikůrek více přemýšlet, vyvarovával se dalších výměn, které by byly pouze ve prospěch silnější strany, a snažil se komplikovat situaci na šachovnici. Na chvíli se mu podařilo zablokovat pěšce své soupeřky, avšak nakonec se dvojice bílých pěšáků vypravila směrem k poslední vytoužené řadě. Viktůrek získal také volného pěšce, kterého podporoval svým střelcem. Soupeřka ve snaze zjednodušit pozici výměnou své věže za střelce však chybovala a Viktůrek pěkným taktickým závěrem protlačil za pomoci vazby svého pěšáka až do dámy. Druhý bod byl vybojován a o osudu zápasu již nebylo pochyb. Na druhé šachovnici si s další mladou soupeřkou poradil zručně Miroslav Koblic. Černá se snažila o útok na krále spojený s obětí figury, ten však náš hráč odvrátil, pozici zjednodušil a získal střelce a jezdce za soupeřčinu věž a pěšce. Figury bílého se začaly sápat na černého krále a během několika tahů byla partie zakončena přímo na šachovnici matem. Na první šachovnici získal čtvrtý lánský bod černými figurami hrající Martin Přibyl. Jeho soupeř v zahájení zablokoval střed šachovnice, na což černý kontroval křídelním útokem. Černý zabezpečil svého krále rošádou na královském křídle, zatímco bílý usiloval o otevření pozice ve středu. Černý otevření pozice pouze kvitoval, neboť nevyvinuté figury bílého a ponechaný král ve středu šachovnice znamenaly dobrou příležitost okamžitého útoku. Po ztrátě pěšce ve středu šachovnice se soupeř ve 20. tahu vzdal – dalším materiálním ztrátám nebylo možné již čelit. V poslední partii bojoval na 3. šachovnici o získání pátého lánského bodu černými hrající Martin Pucholt. Jeho soupeřka chybovala v zahájení a přišla o pěšce. Ve vzniklé koncovce s pěšcem více byl náš hráč blíže výhře. Nepřesnou hrou se však dostal do nesnází, které vyřešila až nabídka remízy, kterou jeho soupeřka přijala.

 

Po 4 kolech máme tedy 3 vítězství a 1 porážku a blížíme se k medailovým pozicím. Průběžné pořadí soutěže je k dispozici zde: https://db.chess.cz/soutez.php?sid=983.

V 5. kole nás v neděli 18.12.2011 od 9:00 hodin čeká doma v lánské sokolovně zápas s družstvem ŠK Rakovník D. Přijďte nás podpořit.